Много добър (5) е средната оценка на националното външно оценяване след 4-ти

...
Много добър (5) е средната оценка на националното външно оценяване след 4-ти
Коментари Харесай

Как се представиха 4 клас на малките матури. Вижте!

Много добър (5) е междинната оценка на националното външно оценяване след 4-ти клас. Тя важи както за изпита по български език и литература, по този начин и за изпита по математика. Средният брой точки по двата предмета е надлежно 37,25 и 31,57 от най-много 50. 

На изпитите се явиха 98% от четвъртокласниците. С две отлични оценки са 8919 възпитаници, а с две слаби – 2393. През тази образователна година националното външно оценяване в 4-ти клас се организира в нов формат. Целта е да се измерят резултатите, заложени в стандартите за общообразователна подготовка и в новите образователни стратегии при равнопоставеност на учениците на национално ниво.

Изпитът по български език и литература включваше диктовка от аудиофайл, директно попълване на отговорите върху лист за отговори. Оценяването се организира анонимно в електронна среда. Участваха оценители от цялата страна. Всичко това прави несъпоставими резултатите от 2021 година с предходните години.

Регионите с най-високи резултати и по двата предмета по традиция са София, Смолян, Варна и Русе. Училищата с най-високи резултати по български език и литература са единствено от столицата. Сред отличниците по математика са също учебни заведения от Стара Загора, Русе, Пазарджик, както и главно учебно заведение от с. Труд

.Резултатите по български език и литература демонстрират, че учениците имат положителни познания от началните класове и показват отработвани в годините умения - преместване на думи, градеж на думите, пунктуация в края на изречението и градуиране на епитети. Близо две трети от четвъртокласниците са работили сравнително добре по креативната задача, но основаването на повсеместен, обвързван и граматически верен текст продължава да е предизвикателство.

Подобни са и наблюденията върху резултатите по математика. Във висока степен са усвоени аритметичните дейности и учениците сполучливо вземат решение познати задания. Затрудняват ги дилемите, които изискват мислене - избор на най-рационалния път за решение, добиване и обработка на информация от таблици и схеми, пространствена ориентировка.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР